Munkában a gázérzékelőnk

Éjszakai riasztás – munkában a gázérzékelőnk!

2023. március 10-én éjszaka 23 óra után néhány perccel, SMS értesítést kapott egyesületünk, hogy a Munkácsy Mihály utca egyik házában bejelzett a szén-monoxid gázérzékelő. Egyesületünk a riasztásra 3 fővel vonult ki, ahol műszeres méréssel (Dräger típusú gázérzékelővel) megállapítottuk, hogy szerencsére nincs életveszélyes koncentráció a lakóház légterében. Ezt erősítette meg a szigetvári tűzoltóság mérőműszere is.

A lakók komolyan vették a műszer figyelmeztetését, időben elhagyták a veszélyesnek tartott épületrészeket és jelezték az esetet a 112-re.

A történet azért is tanulságos, mert a lakók hittek a mérőműszer riasztásának, így ha az igazat jelzett volna, akkor a történet teljesen kerek lenne. Ugyanakkor a műszer riasztása téves volt.

A fals riasztás megelőzhető lett volna, ha a mérőműszert időnként letesztelik, ezt általában a leírásban közlik is a gyártók, vagy a forgalmazók, és amennyiben elemes a készülék, akkor cserélik az elemeket. Néhány riasztó készülék ugyanis a feszültség csökkenése esetén figyelmeztető jelzést, vagy fals jelzést ad.

Most nagy valószínűséggel ez történhetett és a lakók a biztonság érdekében a leghelyesebb döntést hozták meg. Menekülés!

Javaslataink az alábbiak:

  1. Rendszeresen teszteljék a készüléket (tesztgomb biztos van), mert lehet, hogy üzemképtelen!

  2. A CO jelző készülékeknek van egy élettartamuk - ennek végén cserélni kell. Ilyenkor új, javasolt készüléket kell venni.

  3. Az üzemképtelen, de jónak hitt készülék a legrosszabb!

  4. Cseréljék ki az üzemképtelen készüléket a BM OKF által megbízhatóra.

  5. A hibátlan készülék riasztását vegyék komolyan és azonnal hagyják el az épületet, majd jelentsék az esetet a 112-es ingyenesen hívható telefonszámra.

  6. Rendszeresen ellenőriztessék a fűtőeszközt és az égéstermékek elvezetésére szolgáló füstelvezetőket saját maguk, a családjuk és a környezetük biztonsága érdekében.