Pályázati tájékoztató

Tisztelt Látogató
A Szentlőrinci Önkéntes Tűzoltó Egyesület örömmel tájékoztatja, hogy a Miniszterelnökség által biztosított forrásból „A Városi Civil Alap keretében „civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása 2025.” című alprogram pályázati kiírására 2025. február 20-án benyújtotta pályázatát.
Egy kis rövid ismertető az egyesületünk életéből
Településünkön 2014. óta működik önkéntes tűzoltó egyesület. Jó alapokkal indultunk, hiszen rendelkezésre állt a partnertelepülésünk ajándéka egy Magirus Deutz típusú gépjárműfecskendő, lelkes támogató és beavatkozásra kész tűzoltó önkéntes, szertár és egy kevés védőruha.
Kezdetben az egyesületünk tűzoltást nem végezhetett szakmai követelmények miatt, így elsősorban tűzvédelmi propagandát fejtettünk ki a lakosság körében.
A tűzoltó-szakmai feltételek kezdeti lassú teljesítése miatt önkéntes tűzvédelmi szervezetünk is átalakult. Kezdetben III, majd II. és jelenleg I kategóriás tűzoltó egyesület vagyunk. Hatékony segítői a profiknak. Együttműködési megállapodással rendelkezünk több civil szervezettel, önkormányzattal és a hivatásos tűzoltóságokkal és a katasztrófavédelemmel.
Megalakulásunk óta szervezetünk aktív tagja a Baranya Vármegyei Önkéntes Tűzoltó Szövetségnek. Településünkön hagyományőrzést is vállaltunk, egyre növekvő sikerrel szerepelünk a hagyományos önkéntes tűzoltó versenyeken és jó kapcsolatokat ápolunk az Urbach település önkéntes tűzoltó egyesületével.
Egyesületünk mentőcsoportja 2015. november 14-dike óta Nemzeti Minősítéssel rendelkezik alapvető vízkárelhárítási tevékenység szakterületből, mely árvízi és belvízi védekezésre ad szakmai felhatalmazást.
Tűzeseti beavatkozási statisztikánk mutatja az önkéntes tűzoltó egyesületünk társadalmi eredményességét.
Az elmúlt 6 évben 156 alkalommal vonultunk tűzesethez, műszaki mentéshez, viharkáros beavatkozáshoz és árvízi védekezéshez.
Beavatkozásaink, melyek térségi szintűek szükség esetén, meghatározott védőruházatban és védőeszközökkel történik a saját biztonságunk és a feladatok eredményes végrehajtása érdekében.
A mostani pályázatunkban jelenleg korszerű bevetési öltözeteket, világító eszközt és a tűzoltó gépjárműfecskendőnkbe üzemanyag beszerzést céloztunk meg.
Itt a Miniszterelnökség fejezetet irányító szervként jelenik meg a pályázatban.
Jelenleg elbírálása alatt van a NEAO-KP-1-2025/3-000007 kódjelű másik pályázatunk is, melyben eszközfejlesztési lehetőségre pályáztunk még 2024 novemberében (2 nappal a pályázat megjelenését követően). Célunk itt az önkéntes tűzoltóságunk beavatkozó készségének fejlesztése és a lakosság biztonságának javítása volt. A pályázatot az alapkezelő befogadta, további információval nem rendelkezünk róla. Ezt a pályázatot a Nemzeti Együttműködési Alap a civil szervezetek támogatására és működésének biztosítása céljából írta ki.
Önkéntes tevékenységünk során tapasztaltuk, hogy az utóbbi években a tűzoltói beavatkozásaink jellege drasztikusan megváltozott, árvizes, viharkáros, erdőtüzes, közúti káreseményes beavatkozások jellemzik tevékenységünket, ahol sokszor életet kell menteni. A napjaink kihívásai megkövetelik a beavatkozó tűzoltók részéről a szakmai képzettséget és fejlett technikai eszközök használatát. Pályázatunkkal a működésünk eszközei fejlesztését szeretnénk elérni a lakosság biztonsága érdekében .
Településünk fontos közúti és vasúti csomópont, területén alsó küszöbértékű veszélyes üzem található. Belvíz által veszélyeztetett és gyakoriak a viharkárok is. Megalakulásunkat követően tudatosan képeztük a beavatkozást vállaló önkénteseinket (közöttük női tűzoltókat) és a lehetőségeinken belül műszaki fejlesztéseket is végeztünk, valamint saját erőből újítjuk fel a szertárunkat. 2024-ben a katasztrófavédelem rendelkezésünkre bocsátott egy 20 éves, de korszerűnek számító tűzoltó járművet, mely ezt követően tulajdonunkba került. Ez a jármű műszaki paraméterei alapján bevethető a vármegyénk teljes területén, melyet a kiképzett önkénteseink lehetővé is tesznek. Önkéntes tevékenységünk nem merül ki a kárfelszámolási munkálatokban, hanem aktívan részt veszünk a civil társszervek és az országosan meghirdetett jótékonysági rendezvényein. A pályázatainkban megcélozott műszaki fejlesztést nagyon fontosnak tartjuk, hiszen csak így tudunk megfelelni a folytonosan változó környezetünk műszaki kihívásainak. A korszerű, kompozit és kevlár megerősítésű, valamint akkumulátoros és gázzal meghajtott járművek baleseteinél már a 10 éves technikai eszközök is alkalmatlanok lehetnek, ezért folyamatos fejlesztésre van szükségünk
.
A határozott, gyors megjelenés kárhelyeken valamint a hatékony beavatkozás lehetősége népszerűvé teszi az önkéntes tűzoltó egyesületünket és ezen túl egy picit az önkéntességet is.
Ez a népszerűség lassan megnyitja a szervezetünket azon fiatalok előtt, akik szabad idejükben vállalják a közösségi tevékenységet egy ilyen veszélyes környezetben a közösség és a veszélybe került személyek mentése érdekében .
Társadalmi aktivitásunk következménye, hogy az önkéntes tagjaink létszáma folyamatos növekedésben van, mely időnként megoldhatatlan problémát jelent a védőruhák egyéni jellege, anyagi vonzata és kötelező feltétele miatt.
A tűzoltást önként vállaló tagjaink bevetésekhez alkalmazott védőruházatai hő, láng-és roncsolódás elleni speciális védőeszközök, ezért egy nyertes pályázat hatása közvetlenül jelentkezne a civil szervezetünk bevetési képessége fokozódásában. A beavatkozóink látható és egyénenként érezhető biztonsága a szervezetbe esetlegesen jelentkező önkéntesek sorában is pozitív döntésekhez vezetne.
A támogatások lebonyolításával összefüggő feladatokat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. látja el.
Szentlőrinc, 2025. február 22.
Tóth György J. elnök